بلاکچین

بلاکچین (قسمت اول)

بنده علی رامرودی با اولین قسمت از سری قسمت های معرفی و آشنایی با فناوری بلاکچین درخدمت شما هستم.

سعی بنده در این سلسله از مقالات این است که شما با این فناوری بصورت تخصصی تر و کامل تر آشنا شوید و تا حد زیادی حدودا 90 درصد به بالا مطالب این مقاله یونیک و اختصاصی می‌باشد.

خب بعد از کمی مقدمه وارد بحث اصلی می‌شویم.

بلاکچین یک سیستم توزیع شده (غیر مرکزی) است که در آن هر فرد که با نام نود شناخته میشود به طورمسقیم با نودهای دیگر(افراد دیگر) به داد و ستد بپردازد، غیر مرکزی به معنای این است که هیچ سازمان یا ارگان خاصی در این سیستم وظیفه نظارت را ندارد. از خالق یا خالقین احتمالی این فناوری تنها یک اسم بنام ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamato وجود دارد که کسی نمی داند این اسم شامل یک گروه می شود یا برعکس یک فرد خاص را شامل می شود.

این فناوری با هدف  تبادل ارز دیجیتال بر پا شد و مثل یک بانک برای ارز های دیجیتال به حساب می آید اما با تفاوت های اساسی.

اولین موردی را که شما باید با آن آشنا شوید هش فانکشن است (Hash Functions) شبکه بلاکچین مدیون این تابع است زیرا در صورت عدم وجود این تابع قطعا بلاکچین و ارزهای دیجیتال مانند: بیت کوین و اتریوم با چالشی عجیب وغریب برای تولد مواجه می شدند.

تابع هش همانند سایر توابع ریاضی است یک ورودی دارد و یک خروجی اما با سایر توابع تفاوت اساسی دارد و آن برگشت ناپذیری اش می باشد بدین گونه که شم با داشتن خروجی به هیج وجه نمی توانید ورودی را حدس بزنید و در شرایط خیلی خاص و ویژه این امکان وجود دارد پس، از مزایای تابع هش این است که نمیتوان آنرا دست کاری کرد.

بلاکچین

خب حالا که با تابع هش آشنا شدید بلاکچین را تعریف می کنیم: بلاکچین دنباله از بلاک هاست که هر بلاک مانند زنجیری به بلاک دیگر زنجیر شده است. در درون هر بلاک مواردی ذخیره می شود که در زیر به آنها اشاره شده است.

  • هر بلاک هش بلاک قبلی خود را دارد
  • داخل هر بلاک داده ای ذخیره می شود
  • تاریخ  و زمان دقیق ایجاد آن بلاک

در قسمت دوم با خصوصیات اصلی بلاکچین که در زیر به صورت فهرست وار آورده ام آشنا خواهید شد.

  • Immutable
  • SecureReliable
  • Transparent
  • Trustless
  • Operation

با ما همراه باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه