بورس

خب دراین بخش به اصطلاحاتی که احتمالا در دنیای بورس به آن بر خواهید خورد می پردازیم و سعی می کنیم شما را با این اصطلاحات آشنا کنیم.

اولین کلمه ای که قطعا بارها و بارها در بازار بورس بدان بر خواهید خورد کلمه ی سهام است.
سهام را میتوان اینطور تعریف کرد: ارزش یک شرکت به قطعات کوچکتر تقسیم می شود که به هر یک از بخش ها یک سهم می‌گویند که چندین سهم، سهام معنی پیدا می کند.
حالا این سهام خودش کارمزد هایی دارد که چه در هنگام فروش سهم و چه در هنگام خرید سهم باید کارمزد این تراکنش را پرداخت نمائید.
باید این را بدانید بازار بورس مانند بازار تره بار و سایر بازارها نیست که همیشه باز باشد و شما اقدام به انجام معاملات بکنید، در این بازار اصطلاحی بنام ساعات معاملاتی وجود دارد که شامل موراد زیر است:

  • روزهای معاملاتی (شنبه تا چهارشنبه)
  • ساعت معاملات (9 صبح تا 12 بعدازظهر)
  • پیش گشایش (8 ونیم تا 9 صبح)

در قسمت قبل به بررسی کارگزار و نحوه انتخاب آن پرداختیم اما یک اصطلاح دیگر نیز بنام کارگزار ناظر وجود دارد که آنرا برایتان تعریف می کنیم.

هر یک از نمادهای فعال در بازار بورس زیر نظر یک کارگزار که به کارگزار ناظر معروف است قرار می گیرد که سهامداران از طریق همین کارگزار ناظر اقدام به فروش سهم خود می کنند.
در بالا واژه نماد را استفاده کردیم که شاید برای شما نا‌‌ آشنا باشد پس آنرا برایتان تعریف می کنیم: نماد معاملاتی نماینده یک شرکت در بازار بورس است. حرف اول کلمه بیانگر صنعت آن شرکت و پس از آن خلاصه ای از نام شرکت.

برای مثال نماد وبملت نماد بانک ملت یا فملی که حرف ف در ابتدا کلمه بیانگر این است که این شرکت در حوزه فلزات اساسی فعالیت دارد و در ادامه، که خلاصه ای از نام شرکت آمده است.

کلمه دیگر و بسیار مهم در بازار بورس شاخص است، معادل Index و بیان می کند که یک نماد چه تغییر و تحولاتی را در بورس طی می کند و نوساناتش چگونه است. حال این شاخص خود انواع مختلفی دارد که به گونه های زیر است:

  • شاخص کل
  • شاخص قیمت
  • شاخص بازده نقدی
  • شاخص صنعت

اکنون چند اصطلاح دیگر را برایتان تعریف می کنیم:
قیمت پایانی: قیمتی است که مبنای محاسبات سهم در روز آتی بورس است.
دامنه نوسان: بیشترین و کمترین قیمت یک سهم که در یک روز بورسی می تواند تغییر پیدا بکند.
صف خرید و فروش: تقاضای زیاد برای خرید یک سهم باعث بوجود آمدن صف خرید و بطورمشابه فروش بیش از حد یک سهم باعث بوجود آمدن صف فروش در آن نماد می شود.
گره معاملاتی: عدم تعادل بین صف خرید و صف فروش که نمایانگرعدم وجود عرضه و تقاضای مناسب است باعث بوجود آمدن صف های طولانی می شود که آنرا گره معاملاتی می نامند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه