بورس

مفهموم سرمایه گذاری
سرمایه گذاری را در وهله اول می توان به معنی چشم پوشی کردن از منافع کنونی به امید اینکه در آینده سود بیشتری به دست آوریم معنا کرد.

سرمایه گذار، پول اکنون خود را برای فردایی بهتر سرمایه گذاری می کند.

مزایای سرمایه گذاری در بورس

 1. کسب درآمد
 2. حفظ سرمایه درمقابل تورم
 3. امنیت و شفافیت در سرمایه گذاری
 4. قابلیت نقدشوندگی خوب
 5. مشارکت در تصمیم گیری برای اداره شرکت ها

راه های سرمایه گذاری در بورس
برای ورود به دنیای بورس راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم. اولین روشی که میتوان وارد دنیای بورس شد این است که خودمان بطور مستقل دست بکار شویم و پول خود را وارد این بازار کنیم و به خرید و فروش سهام بپردازیم، راه های غیر مستقیمی نیز برای ورود به دنیای بورس موجود است که رایج ترین آنها در زیر آمده است:

 1. صندوق سرمایه گذاری
 2. سبدگردانی

صندوق سرمایه گذاری
مجموعه ای از سهام و اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است که به دست عده ای از افراد متخصص و کار بلد کنترل می شود. خب این صندوق سرمایه گذاری فواید بسیاری دارد که مهم ترین آن میتوان به مدیریت آن توسط افراد ماهر اشاره کرد بر فرض که شما بر مفاهیم و بازار بورس آشنا نباشید و احتمال می دهید اگر وارد بازار بورس شوید ضرر خواهید کرد.

اکنون باید چه کرد؟ بورس را فراموش کرد؟

پاسخ منفی است، شما میتوانید پول و سرمایه خود را در این صندوق ها قرار دهید تا افراد متخصص که کار بلد هستند آنرا وارد بورس کرده و سودی را به شما تخصیص دهند.

صندوق ها خود به 3 دسته تقسیم می شوند:

 1. صندوق سرمایه گذای در سهام
 2. صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار
 3. صندوق سرمایه گذاری مختلط

مورد اول شامل سهم فروشی و خرید سهم است.
مورد دوم شامل بانک ها و سپرده های آنها می باشد.
در نهایت مورد سوم نیز تلفیقی از هر دو است.

از جمله فواید دیگر این صندوق میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تنوع سرمایه گذاری
 2. سادگی خرید و فروش
 3. نقد شوندگی بالا

سبدگردانی
راه دیگر برای ورود غیرمستقیم به بازار بورس است که در آن سهم ها و دارایی هایمان در قالب یک سبد به شدت رصد و پایش می شود. شاید این سوال برای شما بوجود بیاید که تفاوت این دو در چیست؟جواب این سوال در دو کلمه بازده و ریسک خلاصه می شود!بازدهی و ریسک دو روش متفاوت است که هر کس با توجه به این دو عامل می تواند تصمیم گیری کند که چگونه سرمایه گذاری را انجام دهد. در مقاله های دیگر نیز به چگونگی ورود وثبت نام در بورس خواهیم پرداخت که شما میتوانید با پیگیری مرتب سایت به این مطالب دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه