لنز دوربین


Wide-Angle در مقابل Telephoto


همیشه می‌تواند برای هر فرد مبتدی‌ای بسیار سخت باشد که اولین لنز خود را از طیف گسترده ای از گزینه های موجود در بین برندهای دوربین انتخاب کند. راه حل ساده معمولاً این است که به دنبال لنزهای مناسب برای چرخش بروید که یک فاصله کانونی مناسبی را ارائه می دهد که تقریباً در هر نوع عکسی مناسب باشد، اما هنگامی که تجربه کسب کردید و احساس نیاز به لنزی بهتر پیدا کردید در نهایت به لنزهایی با طول کانونی بیشتر می‌رسید.

هر دو لنز با زاویه دید عریض و تله (زوم) برای عکاسان به دلیل ارائه زمینه های دیدنی که نمی‌توانیم با چشم انسان ببینیم بسیار ارزشمند هستند. نام آنها کاملاً بدیهی است، اما هنگامی که به یک دوربین DSLR یا بدون آینه ارتقا پیدا کردید که به شما امکان می دهد با هر دو نوع لنز به طور متناوب عکسبرداری کنید، متوجه خواهید شد که آنها خیلی بیشتر از ارائه دو قسمت مختلف یک چشم انداز کاربرد دارند.

لنزهای زاویه باز | Wide-Angle Lens
همانطور که این نام نشان می‌دهد، لنزهای واید یک زاویه وسیع‌تر از دید ۶۴  تا ۱۸۰ درجه را ارائه می‌دهند. لنزهای زاویه باز فواصل کانونی کوتاه‌تر۳۴ میلی‌متر و پایین‌تر را دارند که در آن میدان دید پهن‌تر از آنچه که لنزهای معمولی عرضه می‌کنند است.

لنز دوربین

هنگامی که با یک لنز اولترا واید یا لنز fisheye در فواصل کانونی بیشتر از ۱۴ میلیمترعکسبرداری می‌کنید تصویر شروع به کج شدن در لبه‌های بیرونی از کادر می کند. این نوع لنز قطعا می‌تواند تصاویر منحصر به فرد ایجاد کند، گرچه که همه عکاسان نمی‌توانند با استفاده از یک لنز واید به خاطر انحرافاتی که ایجاد می‌کند، استفاده کنند.

همانطور که در بالا گفته شد، لنزهایی با زاویه دید عریض برای کارهایی نظیر‌ موارد زیرمی‌تواند بسیار مفید باشد:

 • ثبت جزئیات بیشتر
 • اضافه کردن زمینه
 • استفاده بیشتر و گسترده تر از محیط

شما همچنین متوجه خواهید شد که مرکز تصویر در هنگام عکاسی از زمین بسیار دورتر به نظر می‌رسد و منجر به یک دیدگاه اغراق‌آمیز می‌شود که عمق بیشتری به بیننده شما می‌دهد و باعث می‌شود بیننده بیشتر به آن نگاه کند.

چه موقع از لنزهای زاویه باز استفاده کنیم:

 1. ثبت یک میز پر از مواد غذایی و یا گروهی در فضاهای محدود.
 2. نمایش یک اتاق کامل برای عکاسی املاک و مستغلات.
 3. به راحتی عکس سلفی بگیرید بدون اینکه نیاز به کات کردن داشته باشد.
 4. تصاویر هنری و انتزاعی بخصوص با لنزهای fisheye ایجاد کنید.
 5. افزایش فاصله بصری بین سوژه از پس‌زمینه.

لنز TelePhoto
از طرف دیگر لنزهای Telephoto فواصل کانونی طولانی‌تر دارند و برای عکس برداری از صحنه‌ها و سوژه‌های دور و بسیار بزرگ کاربرد دارند. آن‌ها هم مانند لنزهای واید، در هر دو لنز پرایم (فاصله کانونی ثابت) و هم انواع زوم وجود دارند.
عبارت “تله فوتو” نیز یک عبارت کلی برای توصیف لنزها با فواصل کانونی است که یک میدان باریک از دید را فراتر از۸۰ میلی‌متر ایجاد می‌کنندو به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • Telephoto کوتاه | محدوده از ۸۵ میلی متر تا ۱۳۵ میلی متر و برای استفاده روزمره بسیار عالی هستند چون فشرده و سبک هستند.
 • Telephoto متوسط | بلندتر، و سنگین‌تر وقتی فواصل کانونی بین ۱۳۵ تا ۳۰۰ میلی‌متر را می‌دهند.
 • سوپر Telephoto | با فواصل کانونی بیش از ۳۰۰ میلی‌متر، این نوع لنز تله فوتو، بزرگنمایی دوربین مانند را ارائه می‌دهد و برای عکاسی دستی بسیار سنگین است.

متاسفانه هرچه فاصله کانونی طولانی‌تر باشد تصویر شما تاریک‌تر می‌شود. برای حل این مساله برخی لنزهای تله فوتو نهایی با یک دیافراگم بازترادغام می‌شوند تا اجازه ورود نور بیشتر به لنز را بدهند.

لنزهای تله فوتو بر اندازه نسبی سوژه شما به پس زمینه تأثیر می‌گذارند و آنها را به هم فشرده می‌کنند و باعث می‌شوند پس زمینه شما بزرگتر و نزدیکتر به نظر برسد.

چه موقع از لنز تله فوتو استفاده کنیم؟

واضح ترین دلیل استفاده از لنز تله “نزدیک تر شدن” به صحنه بدون نزدیک تر شدن به واقعیت است، اما با توجه به ساخت سنگین تر آن، همه نمی توانند از لنزهای فوق العاده تله فوتو استفاده کنند. بنابراین قبل از سرمایه گذاری در لنز تله، بفهمید که آیا موارد زیر منعکس کننده اهداف عکاسی شما هستند یا خیر:

 • از حاشیه رویداده‌ای ورزشی عکس بگیرید
 • رویدادهایی را پوشش دهید که در آن شما نیاز به ضبط لحظات کلیدی بدون ایجاد مزاحمت در لحظه یا هدر دادن وقت
 • عکاسی حیات وحش و طبیعت
 • دست خود را در اخترفوتوگرافی امتحان کنید
 • ثبت تصاویر با شکوه بسیار نزدیک از ماه
 • کاهش فاصله بصری بین سوژه از پس‌زمینه
 • افکت بوکه با ظاهری بهتر تولید کنید

لنزهای گسترده در مقابل لنز تله فوتو
پس از یادگیری در مورد اثرات منحصر به فرد که لنزهای واید و تله فوتو می‌توانند تولید کنند، متوجه خواهید شد که لنزها نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. وقتی نوبت به انتخاب بین این دو می‌رسد، به نیاز خاص شما برای یک لنز زوم در مقابل لنز گسترده (واید) شما بستگی دارد.

برای تصمیم‌ گیری در مورد محدوده کانونی خاص، شما باید تجربه بیشتری درعکاسی در فواصل کانونی مختلف کسب کنید. قادر به دیدن انواع مختلف زاویه دید برای خود واقعا بهترین راه برای انتخاب لنزهای کامل است که برای نوع انتخابی شما مفید خواهد بود.

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه